Przyczyny i rodzaje stanów zapalnych jelit są złożone, a leczenie farmakologiczne często kosztowne i nieskuteczne.  Na szczęście na ratunek cierpiącym pacjentom przychodzą Konopie, które oferują swoje silne właściwości przeciwzapalne.

1. Czym są stany zapalne jelit i jakie są ich przyczyny?

Zapalenie jelita grubego to obszerne zagadnienie, w którym mieści się kilka różnych jednostek chorobowych o odmiennych mechanizmach powstawania. Choć geneza dolegliwości jest różna to objawy, jakie one wywołują, są w wielu przypadkach zbliżone. Warto dowiedzieć się*, jakie są przyczyny, objawy i standardowe metody leczenia tych dolegliwości.

*Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak konkretnie Konopie mogą Ci pomóc w leczeniu stanów zapalnych jelit to przejdź od razu do ostatniego punktu.

Do wspólnych objawów dla stanów zapalnych jelit należą:

Przyczyny

Stan zapalny w obrębie jelita grubego może powstać na skutek różnych czynników uszkadzających:

 • zaburzenia mikroflory bakteryjnej
 • procesów autoimmunologicznych*
 • chorób naczyń krwionośnych
 • obecności patogenów
 • niezdrowej diety

  *Procesy autoimmunologiczne w organizmie to agresywne reakcje układu odpornościowego na własne komórki. W uproszczeniu są to sytuacje, w których organizm atakuje sam siebie.

Na reakcję zapalną składa się kilka czynników:

 • zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki temu do toczącego się zapalenia przenikają białka osocza – dopełniacz, cytokiny i przeciwciała;
 • zwiększenie ukrwienia narządu;
 • napływ komórek zapalnych – leukocytów – głównie monocytówneutrofili i komórek plazmatycznych.

2. Jakie wyróżniamy rodzaje stanów zapalnych jelit?

Stany zapalne jelit z którymi najczęściej się spotykamy to:

 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • niedokrwienne zapalenie jelita grubego
 • mikroskopowe zapalenie jelita grubego
 • infekcyjne zapalenia jelita grubego, w tym rzekomo błoniaste zapalenie jelita

Do powszechnie spotykanych dolegliwości związanych z jelitami należy także IBS, czyli zespół jelita drażliwego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa)

Jest to tak zwane nieswoiste zapalenie jelit, przyczyna wystąpienia tej choroby nie jest jasna, bierze się pod uwagę czynniki genetyczne, środowiskowe, autoimmunologiczne i infekcyjne.

Objawy to przede wszystkim: biegunki, często z krwią, osłabienie, spadek masy ciała, a gdy choroba jest w zaawansowanym stadium: odwodnienie i gorączka.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest zmienne w czasie i przebiega z różną intensywnością. Może dotyczyć całego narządu lub jego części.

W badaniach laboratoryjnych występują markery stanu zapalnego – wzrost ilości leukocytów i CRP, a w obrazowych obserwujemy owrzodzenia w obrębie jelita (ubytki błony śluzowej) oraz zanik haustracji, czyli wygładzenie, pofałdowanego normalnie, jelita grubego.

W momencie zdiagnozowania choroby, lekarz nie jest w stanie przewidzieć jej przebiegu ani tego, jak pacjent zareaguje na leczenie farmakologiczne. W przypadku leczenia łagodnej postaci choroby stosuje się preparaty kwasu aminosalicylowego. W ciężkim rzucie podaje się glikokortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne, co wiąże się z szeregiem skutków ubocznych.

Przełomem w terapii WZJ stało się wprowadzenie tzw. leków biologicznych, stosowanych u pacjentów z najcięższym przebiegiem WZJ oraz u tych, którzy nie reagują na leczenie immunosupresyjne lub sterydowe. Leczenie biologiczne bywa skuteczne, ale niestety kosztowne.

Choroba Leśniowskiego i Crohna

Podobnie, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do tak zwanych nieswoistych zapaleń jelit, chociaż choroba ta dotyczyć może każdego odcinka przewodu pokarmowego.

Jeśli proces obejmuje jelito grube, objawy to przede wszystkim osłabienie, gorączka, spadek masy ciała, a także niedokrwistość, bóle brzucha i biegunka.

Wyniki badań dodatkowych wskazują na obecność procesu zapalnego – typowa jest leukocytoza, wzrost CRP i OB.

Stosowana forma leczenie jest podobna, jak w przypadku WZJ.

Zaniedbanie dolegliwości, zwłaszcza w przypadku powikłań takich jak: przetoki, ropnie, niedrożność jelita, krwotok, czy perforacja jelita konieczna jest operacja!

Niedokrwienne zapalenie jelita grubego

Spowodowane jest ono zmniejszeniem przepływu krwi przez naczynia zaopatrujące jelito grube, najczęściej na skutek miażdżycy (czyli tej samej choroby, która odpowiada za zawały serca, udary mózgu i niedokrwienie kończyn dolnych).

Objawy pojawiają się zwykle nagle, występuje krwawienie, które ustępuje samoistnie, powikłaniem tego zapalenia może być zwężenie jelita w miejscu niedokrwienia.

Kiedy choroba ma przebieg nagły, spowodowany gwałtownym zamknięciem naczynia, pojawia się silny ból brzucha, krwotok i gorączka, co może doprowadzić o martwicy jelita i konieczności jego wycięcia!

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego

Najczęściej dotyczy osób po 60. roku życia, jak wskazuje nazwa tej choroby, zmiany w budowie jelita można uwidocznić jedynie pod mikroskopem.

Zapalenie to nie powoduje wystąpienia zmian możliwych do zobrazowania w kolonoskopii czy w badaniach radiologicznych, do postawienia rozpoznania konieczne jest badanie wycinka.

Objawy są niespecyficzne, należą do nich: biegunka, bóle brzucha, spadek masy ciała oraz wzdęcia, a więc przypadłości mogące być oznaką innych chorób jelita, w tym nowotworu.

W leczeniu konieczne jest wyeliminowanie potencjalnych przyczyn mikroskopowego zapalenia jelita grubego, zwłaszcza leków. W leczeniu proponuje się stosowanie budezonidu, salicylanu bizmutu, mesalazyny i cholestyraminy. Stosowano także konwencjonalne glikokortykosteroidy oraz metronidazol i antybiotyki.
W ciężkich przypadkach mikroskopowego zapalenia jelita grubego lub w nawrotach można stosować leczenie immunosupresyjne, a czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Infekcyjne zapalenia jelita grubego

Stan ten może być wywołany przez wiele różnych drobnoustrojów – bakterie (np. SalmonellaCampylobacterEscherichia coli), wirusy (np. rotawirusyadenowirusy) czy pasożyty (np. pełzak czerwonki, owsik).

Choroby te przenoszą się najczęściej drogą pokarmową, zakażenie następuje przez brudne ręce, czy spożywanie zakażonego jedzenia pochodzenia zwierzęcego.

Te zapalenia powodują biegunki, niekiedy krwiste, bóle brzucha oraz gorączki, prowadząc do odwodnienia.

W większości są to infekcje wirusowe, objawy ustępują więc samoistnie, konieczne jest jedynie leczenie wspomagające, przede wszystkim nawadnianie, odpowiednia dieta i probiotyki.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit jest szczególnym rodzajem choroby infekcyjnej, wywołane jest przez Clostridium difficile i najczęściej związane z „wyjałowieniem”, uszkodzeniem mikroflory jelitowej przez niedawno przebytą antybiotykoterapię i zasiedleniem jelita przez patogenne bakterie.

Biegunka w przebiegu tej choroby zwykle rozpoczyna się gwałtownie i może być bardzo intensywna, co więcej drobnoustrój wywołujący rzekomobłoniaste zapalenie jelit jest bardzo zakaźny.

Jeśli przebieg choroby jest łagodny, należy odstawić antybiotyk, który prawdopodobnie jest przyczyną choroby. Jeśli przerwanie antybiotykoterapii nie jest możliwe, lekarz powinien przepisać antybiotyk, który rzadko bywa przyczyną zapalenia rzekomobłoniastego

UWAGA NA ANTYBIOTYKI

Przewód pokarmowy człowieka, a zwłaszcza jego końcowy odcinek, czyli jelito grube, jest obficie skolonizowany przez liczne gatunki bakterii i czasem grzybów (razem tworzą tzw. mikroflorę). Dolegliwości zaczynają się wtedy, gdy naturalna równowaga w liczbie oraz w składzie gatunkowym drobnoustrojów w jelicie zmieni się. Przyczyną zaburzenia składu naturalnej mikroflory jest stosowanie antybiotyków, które ze swej natury mają działanie przeciwdrobnoustrojowe. Antybiotyk sieje prawdziwy pogrom wśród naturalnie występujących w okrężnicy bakterii. Powoduje to ogromne zaburzenia prawidłowej mikroflory jelit co przyczynia się do tego, że zaczynają się namnażać drobnoustroje chorobotwórcze, które są oporne na podawany antybiotyk i nie znajdują żadnej konkurencji w postaci bakterii, które zostały wybite przez zastosowany lek. Powstałe w ten sposób bakterie, Clostridium difficile, mogą być przyczyną stanu zapalnego i uszkodzenia błony śluzowej jelit. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit należy unikać leczenia antybiotykami wtedy, gdy nie jest to konieczne oraz przyjmować w trakcie i po antybiotykoterapii preparaty zawierające bakterie probiotyczne, co pomoże odbudować zaburzoną mikroflorę bakteryjna jelit.

 Zespół jelita drażliwego, IBS

Do przyczyn IBS należą:

 • stosowanie antybiotyków negatywnie oddziałujących na florę bakteryjną jelit.
 • uwarunkowania genetyczne – ryzyko wystąpienia dolegliwości jest większe, jeśli choroba wystąpiła u członków rodziny,
 • specyficzne nawyki żywieniowe – m.in. dieta uboga w błonnik, a bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, przejadanie się, spożywanie alkoholu i kofeiny, palenie papierosów.
 • przebycie różnego typu infekcji jelitowych, wywoływanych przez bakterie, pierwotniaki, pasożyty i wirusy, skutkujących zaburzeniami czucia trzewnego,
 • czynniki psychologiczne, których rola jest coraz bardziej podkreślana. Czynnikami wyzwalającymi są: silny stres, depresjanerwica, hipochondria, bulimia czy anoreksja.

Do objawów zespołu jelita drażliwego należą:

Ze względu na rodzaj dominujących objawów wyróżnia się trzy postacie zespołu jelita drażliwego:

 • IBS z przewagą biegunki,
 • IBS z przewagą zaparć,
 • mieszaną postać IBS

Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy. Leczenie IBS obejmuje:

 • zastosowanie odpowiedniej suplementacji,
 • modyfikację stylu życia
 • zmianę diety.

Postępowanie dietetyczne jest integralną częścią leczenia zespołu jelita drażliwego.

3. Jak wspólnie z Konopią ugasić swój wewnętrzny pożar?

Konopie słyną ze swoich leczniczych właściwości.
Czy pomogą Ci także rozwiązać ten „palący” problem?
Co konkretnie Konopie mogą zaoferować osobom cierpiącym z powodu stanów zapalnych jelit?

Kannabinoidy, w tym CBD, CBDa i CBG mają silne właściwości przeciwzapalne, to znaczy, że są w stanie „ugasić ognisko choroby w Twoich jelitach„.

Kannabinoidy oddziałują poprzez układ endokannabinoidowy, w którego skład wchodzą receptory CB1 i CB2. Udowodniono, że receptor CB2 ma bezpośredni wpływ na wchłanianie komórek zapalnych. CBD jest odwrotnym agonistą receptora CB2, czyli poprzez jego dezaktywację, CBD skutecznie neutralizuje stan zapalny. CBD hamuje także wydzielanie grupy białek prozapalnych, cytokin IL-12. Badania wykazały zmniejszony stan zapalny w tkance jelitowej u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, stosujących CBD. Dodatkowo, aktywowany receptor CB1 tłumi wydzielanie soków żołądkowych, znacznie redukując objawy choroby refluksowej.

Nieswoistym zapaleniom jelit towarzyszy zwykle zaburzona motoryka tego narządu. Pokarm zbyt prędko pokonuje kolejne etapy przewodu pokarmowego. Skutkiem tego jest to, że organizmowi nie udaje się go prawidłowo strawić. Kannabinoidy zawarte w konopiach regulują zbyt szybki rytm wypróżnień, łagodząc podrażnienia jelit. CBDA, CBD i CBG działają przeciwbólowo i łagodzą skurcze jelit. W zakresie przeciwdziałania nieszczelności jelit, kannabinoidy wykazują równie wysoką skuteczność.

Aby osiągnąć pełny efekt przeciwzapalny należy regularnie i w odpowiedniej dawce stosować olej o równolegle wysokiej zawartości CBD i CBDa, czyli olej CBDjinn typu RAW.

Badania laboratoryjne w hodowlach komórkowych wykazały, że kwas kannabidiolowy, CBDa ma podobny mechanizm działania, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne(NLPZ), np. ibuprofen, acetaminofen i aspiryna, z tą różnicą, że stosowanie leków NLPZ przynosi liczne skutki uboczne, a CBDa jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Zauważono, że CBDa oddziałuje z enzymem zwanym COX-2 (cyklooksygenaza-2). COX-2 jest miejscem docelowym działania leków przeciwzapalnych. Odkryto, że CBDa oddziałuje na ten enzym, podczas gdy inne kannabinoidy, takie jak psychoaktywny THC, już nie. Wykazano, że surowy ekstrakt z konopi zawierający CBDa pomaga skutecznie osobom ze stanami zapalnymi jelit, czy stawów.
CBDa jest także skuteczne w leczeniu nudności i wymiotów.
CBDa aktywuje specjalny rodzaj receptora komórkowego, 5-HT1A, czyli jeden z receptorów serotoninowych, który odpowiada zarówno za regulację nastroju, jak i hamowanie wymiotów i nudności.

Skontaktuj się ze specjalistą, czyli terapeutą konopnym, w celu dobrania odpowiedniej formy leczenia i właściwego stosowania i dawkowania:
https://greendjinn.pl/kontakt

Istotną właściwością CBD i CBDa jest neutralizacja mechanizmu autoagresji, czyli reakcji autoimmunologicznej organizmu, bezpośredniej przyczyny występowania NZJ(nieswoistych stanów zapalnych jelit). Kannabinoidy regulują pracę układu odpornościowego, dzięki czemu organizm przestaje sam siebie „atakować”.

Działanie relaksacyjne i przeciwdepresyjnie CBD pomaga szczególnie pacjentom z IBS, czyli zespołem jelita drażliwego.
Regularne stosowanie oleju długoterminowo złagodzi napięcie , a waporyzacja suszu CBD i CBG z kwiatów Konopi, zapewni natychmiastowy efekt relaksacyjny, przeciwlękowy, przeciwbólowy i rozluźniający.

Osoby zmagające się z dolegliwościami związanymi ze stanami zapalnymi jelit często cierpią na zaburzenia przyswajalności żelaza i innych mikroelementów. Tutaj pomocny może być młody jęczmień, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych, takich jak: aminokwasy, witaminy (A, z grupy B, C, E, K), składniki mineralne (cynk, selen, fosfor, potas, wapń, chrom, jod, magnez, żelazo i inne), kwasy tłuszczowe (linolenowy i linolowy). Ponadto, młody jęczmień znacznie poprawia przyswajalność żelaza z pokarmu w jelitach.

Pomocna może być również triphala, czyli mieszanka ziół ajuwerdyjskich, a konkretnie trzech owoców: Bibhitaki, Amalaki, Haritaki. Triphala zależnie od dawki, wykazuje właściwości antyproliferacyjne i proapoptotyczne w komórkach nowotworowych. Oznacza to, że triphala może służyć jako skuteczny środek chemoprewencyjny wobec raka okrężnicy. Ponadto Triphala likwiduje zaparcia, oczyszcza i tonizuje przewód pokarmowy, neutralizuje uporczywe biegunki i łagodzi bóle jelit.  

UWAGA!

Spożycie zielonej herbaty może być niewskazane dla osób z NZJ, ze względu na fakt, że zielona herbata zaburza wchłanianie żelaza hemowego. U osób z NZJ przyswajalność żelaza jest już nieprawidłowa, dodatkowe spożycie zielonej herbaty zwiększa ryzyko anemii.

Nie powinno się spożywać słodyczy, potraw smażonych, tłustych, czy ostro przyprawionych. Należy unikać alkoholu, papierosów, nabiału, jako czynników prozapalnych.

Kluczowym elementem skutecznej terapii jest wprowadzenie diety leczniczej. Plan żywieniowy powinien być przygotowany przez specjalistę, czyli dietoterapeutę. Przy różnych typach NZJ, stosuje się odmienne rodzaje diety leczniczej. Poniżej znajdziesz link do profilu dietoterapeuty, który pomoże Ci ustalić prawidłowy jadłospis. Powołaj się na Djinna, a otrzymasz specjalny rabat na usługę.

https://pl-pl.facebook.com/TakieMakropl-113258300102119/?hc_location=ufi

Jak widzisz Konopie mają wiele użytecznych właściwości leczniczych i są potężnym sojusznikiem osób cierpiących z powodu NZJ, czy IBS. Dzięki wiedzy na temat działania tej rośliny, pacjenci w końcu mają dostęp do skutecznej i bezpiecznej terapii naturalnej, która znacznie poprawia komfort życia i umożliwia osiągniecie celu, jakim jest: zdrowie, spokój i dobre samopoczucie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w Twojej sytuacji mogą pomóc Konopie to zapraszam na bezpłatną konsultację z fitoterapeutą i terapeutą Green Djinn:

https://greendjinn.pl/kontakt

Jeśli cierpisz z powodu nadwagi, lub otyłości to ten artykuł może być dla Ciebie użyteczny:

https://greendjinn.pl/blog/jak-zamienic-swoj-tluszcz-w-zloto-czyli-jak-skutecznie-schudnac-z-konopia/

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze bogactwa ma w sobie Konopia to zapraszam do zapoznania się z artykułem:

https://greendjinn.pl/blog/bogactwo-1001-fitozwiazkow-w-jednej-konopi-fitokannabinoidy/

Pamiętaj!
Jeśli zdrowie Twym marzeniem, Djinn dziś spełni to życzenie!

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6052535/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7023045/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2828614/

Takeda S, Okazaki H, Ikeda E, Abe S, Yoshioka Y, Watanabe K, Aramaki H „Down-regulation of cyclooxygenase-2 (COX-2) by cannabidiolic acid in human breast cancer cells” [w:] ncbi.nlm.nih.gov

„Rola czynników psychologicznych w patogenezie chorób czynnościowych przewodu pokarmowego” Marcinkowska-Bachlińska M., Małecka-Panas E.; Przewodnik Lekarza, 1/2007